Samodzielna nauka angielskiego dla początkujących jest często przytłaczająca. Istnieje wiele materiałów, podcastów, kanałów na YouTubie, ale tak naprawdę nie wiadomo, od czego zacząć. A właśnie nie od materiałów trzeba rozpocząć, ale od nauki, jak efektywnie się uczyć. Chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? To świetnie trafiłeś!
Nauka angielskiego w domu – jak często się uczyć?
Badania naukowe mówią, że najważniejsza w nauce języka angielskiego jest świadomość tego, jak działają procesy pamięciowe. Okazuje się, że w ciągu 24. godzin od przyswojenia nowego materiału zapominamy najwięcej, bo aż 60%! Po trzech dniach pamiętamy około 20-30% materiału (zakładając, że go nie powtarzaliśmy), a po 7. dniach między 0-10%. Jeśli planujemy więc uczyć się raz w tygodniu przez godzinę i pomiędzy lekcjami niczego nie powtarzać, to będziemy wiecznie stać w miejscu albo robić minimalne postępy.
Zamiast tego, lepiej jest raz w tygodniu poświęcić na naukę trochę więcej czasu (na przykład około pół godziny) i potem zrobić 3 powtórki – 1., 3. i 6. dnia, nawet tylko przez 15 minut. W ten sposób po 7. dniach będziemy w stanie przypomnieć sobie około 80% materiału. Oczywiście wszyscy chcielibyśmy znać wszystko na 100%, ale przy niewiele większej inwestycji czasu przeszliśmy od 10% do 80%. Nieźle, prawda?
Jakie metody samodzielnej nauki są najskuteczniejsze?
Obecnie badacze są zgodni, że jedyną naprawdę skuteczną metodą nauki, czy to na zajęciach, czy samodzielnie, jest tzw. active recall (aktywne wydobywanie z pamięci) i deep processing (głębokie przetwarzanie). Jak to wygląda w praktyce?
Active recall jest próbą przypomnienia sobie, jak coś się nazywa w odpowiednim kontekście. Chodzi o to, żeby aktywnie próbować zastosować wiedzę, którą znamy w mowie lub w piśmie, a nie tylko o bierne rozpoznawanie zapisanych słówek. Może to przybierać różne formy, na przykład:
- patrzenie na polskie słówko i próba przypomnienia sobie, jak się je mówi po angielsku,
- próba ułożenia zdania w konkretnej tematyce (np. można wejść do sklepu i próbować nazywać artykuły spożywcze albo zajrzeć do szafy i spróbować nazwać w niej wszystkie ubrania czy wyobrazić sobie, że spotykamy swojego szefa i próbujemy prowadzić z nim small talk),
- myślenie w języku angielskim i zapisywanie słówek, których nie pamiętamy albo wyrażeń, które mogłyby mi się przydać do opisywania swojego dnia.
Deep processing działa na podobnej zasadzie. Chodzi o to, aby nie przyswajać wiedzy, pasywnie patrząc, słuchając i oglądając coś (chociaż to też w trakcie nauki jest ważne!), ale aby spróbować to przekształcić, dopasować do szerszego kontekstu, na przykład tworząc zdania (pisemnie lub ustnie) przy użyciu poznanego słownictwa. Udowodniono, że te metody, chociaż wymagają od nas najwięcej wysiłku, dają najszybsze praktyczne efekty – warto więc rozważyć wprowadzenie ich w trakcie procesu nauki.
Materiały do nauki angielskiego – na co zwrócić uwagę?
Jeśli twoim celem jest samodzielna nauka angielskiego w domu, warto znaleźć następujące typy materiałów:
- Materiał źródłowy, z którego będziesz uczyć się nowych zwrotów i gramatyki – trzeba z nim spędzić przynajmniej 30 minut tygodniowo.
- Aplikacja do nauki słówek (polecam Quizlet albo Anki) lub papier do tworzenia fiszek – jeśli to możliwe, warto uczyć się z nich przynajmniej 5-10 minut dziennie. Jest to szczególnie ważne na początkowych etapach nauki, kiedy jeszcze nie możemy swobodnie oglądać filmów lub czytać artykułów bądź postów na mediach społecznościowych.
- Kanał na YouTubie tłumaczący przystępnie zasady gramatyczne (polecam Rock Your English). Warto obejrzeć przynajmniej raz w tygodniu filmik, tłumaczący zasady, których nauczyliśmy się z materiału źródłowego i zrobienie jednego-dwóch zadań, aby ją przećwiczyć.
- Coś do pisania – może to być zeszyt, notatnik w telefonie albo dokument Word, w którym można zapisać przynajmniej raz w tygodniu kilka zdań z poznanymi wcześniej słówkami.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na kurs! Jeśli zamieszczone powyżej informacje to dla Ciebie za mało, zapraszamy serdecznie na kurs „Jak uczyć się języka angielskiego”, na którym dowiesz się, co i w jaki sposób robić, aby samodzielna nauka angielskiego przyniosła najtrwalsze efekty w jak najkrótszym czasie i jak uczyć się, aby pamiętać, a nie tylko zakuć, zaliczyć, zapomnieć.