Poprawa pamięci to proces podobny do tego, w jakim ćwiczysz swoje mięśnie. Musimy wykonywać pewne zestawy ćwiczeń, ale także pamiętać o regeneracji, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Co więcej, im wcześniej zaczniemy treningi, tym lepiej, ponieważ zachowanie funkcjonalności układu nerwowego jest opłacalne w każdym wieku!
Co jest najlepsze na poprawę pamięci? Świeże powietrze i ćwiczenia
Być może zabrzmi to prozaicznie, aczkolwiek prawda jest taka, że na poprawę funkcjonowania organizmu najlepsza jest aktywność oraz regularne przebywanie na świeżym powietrzu, a najlepiej uprawianie na zewnątrz lekkiej aktywności fizycznej, np. w postaci spacerów czy jazdy na rowerze. A jak ma się to do poprawy pamięci? Mózg potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu, aby móc poprawnie odbierać i przekazywać bodźce. Niedotleniony, okaże się słabszy, wolniejszy, a także mniej funkcjonalny. Aby wspomóc pamięć, warto więc:
- codziennie spacerować w miejscach oddalonych od głównych dróg,
- uprawiać aktywność fizyczną – ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, a to z kolei usprawnia transport tlenu z naczyń żylnych do mózgu,
- wykonywać ćwiczenia oddechowe – prawidłowy wzorzec oddechowy sprawi, że każdy oddech będzie głębszy, a tym samym bardziej wydajny.
Poprawa pamięci i koncentracji poprzez zdrową dietę
Kolejnym aspektem, o który musimy zadbać, jeżeli chcemy poprawić pamięć, jest zdrowa dieta. Ale co to właściwie znaczy? Składniki, które wspierają pracę mózgu, to przede wszystkim witaminy z grupy B (zwłaszcza B1, B6 oraz B3). Ich niedobór może prowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych, zaburzenia procesu przekaźnictwa bodźców, a także upośledzenia podstawowych funkcji, takich jak koncentracja czy zapamiętywanie. Te witaminy znajdziesz m.in. w:
- rybach,
- jajach,
- drożdżach,
- orzechach,
- mięsie drobiowym,
- szpinaku.
W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się owoce, warzywa, a także naturalny nabiał. Warto ograniczyć natomiast spożycie żywności wysokoprzetworzonej, czyli tzw. gotowców oraz słonych przekąsek. Dla „zdrowej głowy” ważne jest zachowanie umiaru, ale także unikanie rygorystycznych diet eliminacyjnych, ponieważ są one często źródłem stresu, który ma bardzo zły wpływ na cały organizm, a szczególnie na układ nerwowy.
Ćwiczenia na poprawę pamięci
Ćwiczenia pamięci możemy wykonywać samodzielnie w domu albo podczas spotkań towarzyskich ze znajomymi grając w gry planszowe. Pamięć ćwiczymy także podczas zapamiętywania nowych dróg do pracy, imion naszych sąsiadów czy gatunków mijanych ptaków. Podczas codziennego życia mamy mnóstwo okazji do tego, żeby trenować mózg, a poniżej przedstawimy kilka przykładów dla inspiracji.
Mnemotechniki skutecznie poprawiają pamięć
Mnemotechniki bazują na skojarzeniach, wyobraźni oraz powtarzaniu określonych czynności czy wzorców. Aby poprawić pamięć z ich wykorzystaniem, można się posiłkować popularnymi na polskim rynku grami na poprawę pamięci, takimi jak memory w różnych wariacjach, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Poza tym, techniki pamięciowe to także:
- nauka wierszy lub rymowanek na pamięć,
- powtarzanie dialogów z ulubionych filmów, gier czy książek,
- przypominanie sobie sekwencji obrazów.
Stymulacja mózgu na poprawę funkcji układu nerwowego
Codziennie, zupełnie nieświadomie, ćwiczymy logiczne myślenie, analizowanie informacji, skupianie uwagi, zapamiętywanie czy kojarzenie faktów. To wynik ciągłej stymulacji mózgu poprzez dostarczane z zewnątrz bodźce. Taka stymulacja jest doskonałym ćwiczeniem, dostępnym dla każdego. Możemy to robić poprzez naukę, ale też działania kreatywne, w zależności od tego, co bardziej nas pasjonuje lub na co akurat mamy ochotę.
Tak naprawdę każda aktywność wymagająca skupienia jest już swego rodzaju treningiem dla układu nerwowego, dlatego dziś wieczorem zrezygnuj z przeglądania mediów społecznościowych, a zamiast tego ugotuj coś nowego na kolację, ułóż puzzle, zaśpiewaj kilka ulubionych piosenek albo poczytaj książkę i postaraj się wprowadzić taki drobny nawyk do każdej doby.
Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci i dorosłych
W poprawie pamięci bardzo ważna jest także umiejętność koncentracji – bez odpowiedniego skupienia uwagi niczego się nie nauczymy, zwłaszcza w środowisku bogatym w rozmaite rozpraszacze, takie jak miauczący kot, przejeżdżający obok samochód czy tupiący nad nami sąsiad. Oto ćwiczenia, które nam pomogą, niezależnie od wieku:
- rozwiązywanie krzyżówek i zagadek,
- szukanie różnic,
- układanie puzzli.
Współcześnie istnieje mnóstwo gier poprawiających koncentrację. Możemy zagrać w scrabble ze znajomymi lub rodziną albo zdecydować się na zakup interaktywnej książki, w której zadaniem będzie rozwiązanie zagadki kryminalnej. Doskonale sprawdzają się także zabawy typu „znajdź na obrazku”, oczywiście w wersji dostosowanej do naszego wieku.
Sztuka dla zdrowia mózgu i na poprawę pamięci
Pamiętajmy, że mózg nie pracuje tylko i wyłącznie podczas rozwiązywania trudnych zadań matematycznych, rozszyfrowywania skomplikowanych wzorów czy pochylania się nad szachownicą podczas analizy kolejnego ruchu. Stymuluje go także działalność czysto kreatywna, a więc malowanie, rysowanie, granie na instrumentach, śpiewanie czy pisanie. Jeżeli zatem jest nam nie po drodze z planszówkami albo zadaniami logicznymi, nic straconego!
Regeneracja na poprawę pamięci? Bez odpoczynku nic nie zdziałamy
Nie sposób nie wspomnieć o tym, że mózg potrzebuje też odpoczynku. Bombardowanie go setkami bodźców każdego dnia, stres, a także wieczne niedosypianie rujnują wszelkie starania o to, aby poprawić swoją pamięć. Dlatego w sytuacji, gdy czujemy zmęczenie, a przed nami piętrzą się nieprzeczytane notatki z zajęć, wbrew wszelkiej logice powinniśmy wybrać odpoczynek. Sen albo konkretny relaks z pewnością zaprocentują i nie dość, że szybciej zapoznamy się z materiałem, to w dodatku lepiej go zapamiętamy.