Wyobraźmy sobie, że kładziemy się do łóżka i śnimy, a rano budzimy się z pełnym zasobem słów w obcym języku, którego nigdy przedtem nie słyszeliśmy. Brzmi jak metoda uczenia się rodem z science fiction, prawda? Ale uwaga! W rzeczywistości nauka języka przez sen jest możliwa, chociaż z pewnością nie wygląda tak spektakularnie, jak we wstępie. Możemy jednak z niej skorzystać, aby uzupełnić tradycyjne metody pozyskiwania wiedzy. A jak to zrobić i czy warto? Dowiesz się z naszego artykułu.
Nauka przez sen – prawdy i mity
Uczenie się w trakcie snu (in. hipnopedia) jest jak najbardziej możliwe. Dlaczego? Ponieważ w pierwszej fazie snu mózg wciąż odbiera bodźce z otoczenia, które następnie zapisują się w pamięci i teoretycznie mogą być powtarzane w ciągu dnia w celu utrwalenia materiału. Samodzielna nauka angielskiego – jak i każda inna dziedzina – bywa niekiedy trudna, dlatego szukamy rozwiązań, które ułatwią przyswajanie nowej wiedzy. Uczenie się we śnie może się okazać pomocne, ale nie dla wszystkich i nie w każdym przypadku.
Zacznijmy jednak od tego, że hipnopedia to stosunkowo nowa dziedzina, bo pierwsze badania prowadzono dopiero w połowie XX wieku. Dlatego prawdopodobnie jeszcze wiele lat upłynie, nim poznamy pełen obraz możliwości, jakie daje ta technika. Do tej pory udało się jednak ustalić pewne fakty, mianowicie:
- nauka przez sen daje najlepsze rezultaty, gdy zaczynamy się uczyć tuż przed położeniem się do łóżka – mózg powtarza wtedy samodzielnie materiał, który dopiero co przyswoiliśmy, utrwalając go,
- nauka języka przez sen będzie efektywna, gdy w pierwszej fazie snu będziemy odsłuchiwać materiał, którego uczyliśmy się tego samego dnia – tutaj także działa proces utrwalania i zapamiętywania informacji.
A zatem prawdą jest, że nauka języka przez sen – a także przyswajanie wiedzy z innych zakresów – przyspiesza zapamiętywanie informacji, ale żeby tak się stało, musi zostać spełniony jeden z powyższych warunków. Mitem jest natomiast stwierdzenie, że podczas snu można się nauczyć czegoś zupełnie nowego, a przynajmniej tak to wygląda, jeżeli chodzi o aktualny stan wiedzy na temat hipnopedii.
Od czego zależy skuteczność nauki języka przez sen?
Jak już wiemy, aby nauka języków przez sen okazała się skuteczna, powinniśmy potraktować ją jako jeden z etapów zapamiętywania informacji, których nauczyliśmy się w ciągu dnia. Ale skuteczność tej techniki zależy także od innych czynników, a na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać nieoczywiste. Chodzi m.in. o jakość snu, poziom stresu, a także długość nagrania, które odsłuchujemy w trakcie fazy NREM.
Jakość snu a umiejętność zapamiętywania informacji
Aby skutecznie uczyć się przez sen, trzeba spać odpowiednio długo, a sam proces nie powinien być zaburzany np. przez niespodziewane hałasy, migoczące światła czy inne czynniki. Przed snem warto przewietrzyć sypialnię, odegnać od siebie zmartwienia i złe myśli oraz nie kłaść się zbyt późno, ale też nie nazbyt wcześnie.
Wysoki i niski poziom stresu
Stres negatywnie wpływa na cały organizm, ale szczególnie destruktywnie działa na sen. Osoby o wysokim stężeniu kortyzolu w organizmie wybudzają się w nocy i mają problemy z zasypianiem, dlatego ta technika się u nich nie sprawdzi. Aby rozluźnić się przed zasypianiem, możemy zastosować pewne rytuały, takie jak:
- 15 minut jogi czy ćwiczeń rozciągających,
- wypicie melisy lub innych ulubionych ziół o działaniu uspokajającym,
- ciepła i odprężająca kąpiel.
Unikajmy natomiast oglądania telewizji oraz korzystania z telefonu przed snem, ponieważ niebieskie światło zaburza produkcję melatoniny odpowiedzialnej za regulację cyklu dobowego, a zatem negatywnie wpływa na proces zasypiania oraz na samą jakość snu.
Długość powtarzanego materiału
Nauka języka przez sen odbywa się tylko w pierwszej jego fazie, która trwa od 80 do 100 minut. W tym czasie mózg utrwala materiał, ale kiedy rozpocznie się faza REM, dźwięki z otoczenia mogą negatywnie wpłynąć na jakość snu, a tym samym obniżyć skuteczność metody. Dlatego pamiętajmy, aby odsłuchiwany podczas zasypiania materiał nigdy nie przekraczał 60 minut.
Czy nauka języka angielskiego przez sen jest możliwa?
Metody nauczania języka angielskiego są tak różnorodne, jak umysły ludzi, którzy je wymyślają. Wszystkie mają swoje zalety, jak i wady, ale co ciekawe, na każdego działają inaczej. Dlatego najlepszym sposobem na znalezienie najlepszej techniki jest testowanie różnych możliwości. A jak to wygląda z nauką języka angielskiego przez sen?
Jak już wspomniano, nauka przez sen jako samodzielna metoda nie zadziała. Tak jak w przypadku innych dziedzin, tak uczenie się języka angielskiego we śnie może opierać się jedynie o powtarzanie materiału, którego uczyliśmy się w ciągu minionego dnia. Kiedy zostanie spełniony ten warunek, organizm będzie wypoczęty, a mózg gotowy na przetwarzanie informacji, niektóre osoby przyspieszą w trakcie nocnego odpoczynku etap zapamiętywania materiału, nie nauczą się jednak nowych słówek po angielsku czy zasad gramatyki.
W AKN stawiamy raczej na metody, których skuteczność została potwierdzona różnorodnymi badaniami naukowymi, prowadzonymi przez specjalistów od kilkunastu dekad. Takim przykładem są weekendowe kursy immersji, na których zanurzamy się w języku obcym, korzystając z niego we wszystkich sytuacjach życia codziennego przez okrągłe dwa dni.