Większość z nas doskonale zna metody nauczania języka angielskiego polegające na robieniu zadań z ćwiczeniówki, rozmawianiu w parach i pisaniu wypracowań na tematy, które nikogo nie interesują. Na niektórych ta metoda działa, ale w przeważającej większości jest to wielka udręka, która nie przynosi żadnych rezultatów. Czy musi tak być? Absolutnie nie!
Jakie są nowoczesne metody nauczania języka angielskiego? Immersja językowa
Chociaż niewiele się o tym mówi, nauka w XXI wieku poszła do przodu o całe lata świetlne, także w zakresie nauczania języka obcego. Naukowcy największy nacisk kładą na immersję językową, czyli w dosłownym tłumaczeniu „zanurzenie w języku”.
Istnieje takie przekonanie, że żeby nauczyć się dobrze języka obcego, należy przeprowadzić się do kraju, w którym używa się go na co dzień. Stoi za tym żelazna logika – jeśli będziemy obcować z nim każdego dnia w sklepie, na przystanku, czy w urzędzie, to szybciej go przyswoimy. Z drugiej strony słyszy się też o Polakach mieszkających od wielu lat (a czasem i całych pokoleń!) w USA, którzy po angielsku znają tylko kilka najbardziej podstawowych słów. Dlaczego?
Dlatego, że ta metoda nauczania języka angielskiego działa, kiedy stosuje się ją w praktyce. Wiele z osób, którym nie udaje się osiągnąć sukcesu w ten sposób, przebywa w środowisku, gdzie operuje się głównie językiem polskim, a więc chodzi do polskich sklepów, ma polskich znajomych i ogląda polskie seriale. Nie ma zatem mowy o żadnej immersji.
Czy aby nauczyć się angielskiego za pomocą immersji, trzeba wyjechać z Polski?
Immersję można swobodnie stosować w Polsce, nawet bez wychodzenia z domu. Nie musimy wyjeżdżać do krajów anglojęzycznych, aby móc zanurzyć się w tym języku. Wystarczy, że:
- zaczniemy oglądać seriale po angielsku (na początku nawet z napisami) i po jakimś czasie zaczniemy z kontekstu uczyć się nowych słów,
- znajdziemy kogoś, z kim możemy ćwiczyć mówienie – w tej roli świetnie sprawdzi się nauczyciel lub osoba z tandemu językowego. Co to znaczy? Załóżmy, że chcesz nauczyć się angielskiego, ale znasz hiszpański, a ktoś chce nauczyć się hiszpańskiego, a zna angielski. W ten sposób możecie sobie wzajemnie pomóc,
- znajdziemy kanały na YouTubie dotyczące naszego hobby w języku angielskim,
- zaczniemy pracę w środowisku, w którym będziemy musieli codziennie lub regularnie posługiwać się językiem angielskim.
Jeśli szukasz dodatkowych pomysłów na to, jak uczyć się angielskiego metodą immersji, sprawdź koniecznie nasz artykuł o tym, w jaki sposób uczyć się angielskiego samodzielnie. A jeśli czujesz się na siłach, aby doświadczyć tego na własnej skórze, zapraszamy Cię na nasze weekendowe spotkania immersyjne.
Kreatywne metody nauczania języka angielskiego poprzez doświadczanie
Metoda nauczania języka angielskiego poprzez doświadczanie bazuje na założeniu, że najszybciej odkryjesz jak zapytać, gdzie jest toaleta w sytuacji, kiedy konieczne będzie porozumiewanie się w innym języku niż ojczysty. Jeśli chcesz uczyć się w tym nurcie, twój nauczyciel będzie stwarzał wiele okazji, w których konieczne będzie samodzielne odkrywanie pewnych zasad jego użycia w życiowych, naturalnych sytuacjach.
Naukowcy odkryli, że kiedy uczymy się swojego pierwszego języka, robimy to tylko poprzez interakcje ze swoim opiekunem. Dzieci, do których nikt nie mówił i się z nimi nie bawił, nie uczyły się mowy nawet wtedy, kiedy słuchały radia czy oglądały telewizję. Dzieje się tak, ponieważ nauka ma konkretny cel – w musimy zawołać mamę, chcemy dostać cukierka albo powiedzieć, że warzywa są dla królików, a nie dla nas. Dlatego w pierwszej kolejności zapamiętujemy słowa, które najszybciej pomogą nam zaspokoić potrzeby – „mama”, „tata”, „daj”, „nie” itp., żeby za ich pomocą coś osiągnąć.
Jak to się odnosi do metody nauczania języka angielskiego poprzez doświadczanie? Dzięki temu, że mamy okazję obcować z językiem w naturalnej sytuacji, np. kiedy znajdujemy się w nowej dzielnicy i musimy dowiedzieć się, jak trafić do domu, szybciej uczymy się nowych zwrotów i wyrażeń, które faktycznie mogą się przydać. Jednym z częstych elementów takich lekcji jest rozwiązywanie jakiegoś problemu albo sytuacji konfliktowej. Zazwyczaj też pod koniec zajęć nauczyciel prosi o przygotowanie krótkiego projektu (może to być np. opisanie tego, co wydarzyło się w trakcie zajęć), aby materiał dodatkowo utrwalić.
Dlaczego nauczanie języka angielskiego poprzez doświadczanie nie zawsze działa?
Metoda nauki języka angielskiego poprzez doświadczanie nie zawsze działa, głównie dlatego, że potrzebna jest bardzo duża częstotliwość i regularność zajęć (minimalnie 2-3 godziny w tygodniu). Istotna jest też kreatywność nauczyciela, który będzie poświęcał wiele czasu na przygotowanie angażujących, ciekawych zajęć, wplatając w to elementy powtórkowe. To wszystko sprawia, że koszt całego kursu może być bardzo wysoki i niewiele osób będzie mogło realnie z niego skorzystać.
Jakie są innowacyjne metody nauczania języka angielskiego? To przede wszystkim łączenie podejść
Łączenie różnych metod nauczania języka angielskiego w jednym kursie jest kluczem do osiągnięcia najlepszych rezultatów. Wprowadzenie elementów immersji, kreatywnych zajęć oraz interaktywnych ćwiczeń pozwala na stworzenie wszechstronnego programu nauczania, który maksymalizuje korzyści dla osób uczących się. Takie holistyczne podejście gwarantuje indywidualne dostosowanie zajęć do potrzeb każdego ucznia, co przekłada się na zauważalne postępy w nauce języka angielskiego.
Dzięki różnorodnym technikom uczniowie mogą czerpać z zalet każdej metody, unikając jednocześnie ich potencjalnych wad. Dlatego ważne jest, aby w trakcie nauki współpracować z nauczycielem, który ma bogate doświadczenie i umie stworzyć idealną mieszankę dla każdej osoby.
W szkole języka angielskiego AKN wychodzimy z założenia, że nie ma jednego podejścia, które będzie odpowiednie dla każdego i staramy się je dobrać indywidualnie do każdego kursanta. Nasi doświadczeni lektorzy starają się z całych sił stworzyć program dopasowany do indywidualnych potrzeb, dobierając wszystkie znane metody tak, aby nauka była nie tylko angażująca i przyjemna, ale przede wszystkim efektywna.