5 aktywności, które są kluczem do nauczenia się języka obcego

Nauka języka obcego nie musi polegać jedynie na wykonywaniu zadań z podręcznika i czytaniu o zasadach stosowania poszczególnych konstrukcji gramatycznych. Jest wiele aktywności, które pozwalają na przyswajanie słówek oraz powtarzanie zasad nieświadomie. Jakich? Co może sprawić, że nauka będzie przyjemniejsza i szybsza?

Jak efektywnie uczyć się języków?

Podczas poszukiwania najlepszych sposobów na naukę języka obcego musimy pamiętać, że każdemu może odpowiadać inna metoda. Dobrze wypróbować kilka z nich. Najczęściej wykorzystywane przedstawiamy poniżej.

  1. Rozmawianie w innym języku — podstawa nauki języka obcego to podejmowanie prób rozmowy. Nawet jeżeli nie jesteśmy pewni, jak poprawnie coś powiedzieć, warto się odzywać. Gdy przełamiemy barierę związaną z używaniem danego języka, nauka będzie znacznie prostsza.
  2. Czytanie artykułów i książek — dla osób mających już podstawy, dobrym rozwiązaniem jest też czytanie treści w innym języku. Słów, których nie rozumiemy, możemy poszukać w słowniku, poszerzając swoje kompetencje.
  3. Słuchanie muzyki, podcastów i radia — osłuchiwanie się z językiem obcym okazuje się bardzo ważne podczas nauki. To kolejny sposób na poznanie nowego słownictwa, a także na przyswajanie odpowiedniej wymowy i akcentu.
  4. Chodzenie na zorganizowane zajęcia — dostosowane do naszego poziomu lekcje prowadzone w ciekawy sposób to jeden z najlepszych sposobów na naukę. Możemy wybrać np. grupowe lub indywidualne kursy języka angielskiego. W centrum Warszawy tego rodzaju spotkania prowadzi szkoła dla ambitnych — AKN.
  5. Regularne powtarzanie materiału — istotny element nauki to powtarzanie tego, co już umiemy, dzięki czemu określone informacje na dłużej zostają w naszej pamięci.

Ważne jest nie tylko to, jak się uczymy, lecz także, jakie mamy podejście do nauki.